Havaalanı Güvenlik Görevlisi

Havaalanı Güvenlik Görevlisi

Havalimanı, birçok insanın oldukça yaygın bir şekilde kullandığı bir yolcu taşıma hizmetidir. Süreçlerin işleyiş akışını bozabilecek, zarar verebilecek veya engelleyebilecek herhangi bir durum müşteri kaybına yol açabilir. Bu durumu engellemek için alanında uzman havaalanı güvenlik görevlisi ve deneyimli ekiplere başvurulmalıdır.

Güvenlik hizmeti, sistemler ve personeller gibi fiziksel yöntemlerden oluşabilir ancak başka bir açıdan da merkezinizdeki kurallar, prosedürler ve politikaların belirlenip uygulanması da havaalanı güvenliği hizmeti kapsamında değerlendirilebilir.

Havaalanı Güvenliği Hizmeti

Havaalanı Güvenliği Nedir?

Yolcuların, personelin ve ekipmanın emniyetini,  güvenliğini sağlamak için alınan önlemleri ifade eder. Buradaki amaç, silahlar veya tehlikeli maddeler gibi yasadışı maddelerin uçağa getirilmesini önlemektir.  Olası terör veya diğer suç eylemlerini caydırmaktır.

Havaalanı güvenliği hizmeti aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle önemlidir:

        • Yolcu güvenliği: Birincil amaç olarak bilinir. Bu hizmetten yararlanacak olan insanları terörizm, uçak kaçırma ve diğer suç faaliyetleri gibi potansiyel tehditlerden korumayı içerir.
        • Uçaklar ve tesisler: Uçaklar, terminaller ve pistler gibi tesisleri hasar veya yıkımdan korumayı amaçlar.
        • Yasa dışı faaliyetler: Tarama ve güvenlik önlemleri, silah, uyuşturucu ve diğer kaçakçılık gibi yasa dışı faaliyetlerin önlenmesine yardımcı olur.

Havaalanı Güvenlik MerkeziHavalimanı Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Yolcuların, çalışanların emniyetini sağlamak,  havacılık endüstrisinin sorunsuz işleyişini sürdürmek için gereklidir. Havaalanı güvenlik görevlisi tarafından alınan önlemlerin doğru, etkin bir şekilde takip edilmesini sağlanmalı. Olası güvenlik risklerinin veya zayıflıklarını tespit ederek detaylı bir şekilde ele almak gerekmektedir. Prosedürlerin düzenli kontrollerini, denetimlerini, personel eğitimini sağlamak ayrıca X-ray makineleri ve metal dedektörleri gibi ekipmanlar kullanarak güvenliğin gerekli aşamaları gerçekleştirilmelidir.

 • Yolcu ve bagaj taraması: Potansiyel tehditleri tespit etmek için kişiler ve eşyaları X-ray, metal dedektörler ve diğer güvenlik cihazları kullanılarak taranır.
 • Kimlik kontrolleri: Yolcular havaalanının güvenli alanlarına girmeden önce geçerli bir kimlik ve biniş kartı göstermelidir.
 • Kargo taraması: Bir uçağa yüklenmeden önce tehlikeli veya yasaklanmış maddelerden arınmış olduklarından emin olmak için bavul, paketler ve diğer kargo türlerinin incelenmesi ve kontrol edilmesi sürecidir. Bu süreç silahlar, patlayıcılar, yasa dışı uyuşturucular ve diğer tehlikeli mallar gibi ögeleri tespit etmek için X-ışını makineleri, fiziksel incelemeler ve sniffer köpeklerin kullanımı gibi çeşitli teknikleri içerebilir. Kargo taramasının amacı, taşıma sırasında yolcuların, personelinin ve uçağın emniyetini sağlamaktır.
 • Metal dedektör kontrolleri: metal aletleri algılayarak bu tür maddelerin zarar verici olup olmadığını denetleyerek girişine izin verilir.

Deltavip ve Havaalanı Güvenliği

Sizin için değerli olan her şeyi korumayı birinci vazifemiz bilmekteyiz. Havaalanı güvenliği alanında 20 yılı aşkın sektördeki tecrübelerimizle kaliteli hizmet vermekteyiz. Güvenlik hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi edinmek ve bizimle iletişime geçmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

whatsapp
telefon