Özel Güvenliğin Önemi

Özel Güvenliğin Önemi

Faaliyetleri önleyici, koruyucu ve düzenleyici özellikleri sayesinde daha emniyetli ve daha huzurlu bir toplumsal yaşamın sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kimi zaman tehdit ya da suç daha ortaya çıkmadan caydırıcılık unsuruyla ortadan kaldırılırken kimi zaman da işlenen suç ya da güvenlik tehdidine anında müdahale edilerek zararlardan koruma sağlanmaktadır. Özel güvenliğin önemi bu konularda kendini belli etmektedir. Bununla birlikte hizmetlerin yerine ve niteliğine göre yapılan düzenleme, kontrol ve uygulamalarla kargaşa, düzensizlik, belirsizlik gibi olumsuzluklar ortadan kaldırılmaktadır.

Özel Güvenliğin ÖnemiÖzel Güvenliğin Önemi

Ekonomiye yön veren sanayi tesisleri ve iş merkezlerinde mal ve can güvenliğinin sağlanması. Konut ve site güvenliğinin sağlanarak daha huzurlu, emniyetli ve mutlu bir yaşama katkıda bulunulması. Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha güvenilir bir ortamda eğitim almalarının sağlanması. Alışverişin yanında birçok sosyal aktivitelerle ön plana çıkan alışveriş merkezlerinde huzurun sağlanması. Konser açılış ve fuar gibi geçici etkinliklerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi.

Sağlık hizmetlerinin daha tedbirleri alınmış bir ortamda verilmesi ve ortaya çıkabilecek olumsuzlukların engellenmesi. Özel güvenliğin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Artan nüfus, göç, suç oranları, tehdit potansiyelleri ve teknolojik gelişme gibi faktörlerle birlikte değerlendirildiğinde, kamu güvenliğini tamamlayıcı özelliği bulunan özel güvenlik hizmetlerinin her geçen gün önem kazandığı görülmektedir.

Özel Güvenlik Personellerinin Görevleri

Personelin sektörde çalışabilmesi için, alanında gerekli olan tüm eğitimleri tamamlamış olması gerekmektedir. Mesai saatlerine dikkat etmeli ve bu saat içerisinde görevinin başında olmalıdır. Sorumlu olduğu bölümdeki kameraları, alarmları ve diğer sistemleri kontrol etmelidir. Bulunduğu yerde emniyet kurallarına uyulmasını sağlamalıdır.

Yetkisine bağlı olarak girişlerde kimlik kontrolü ve üst araması yapmalıdır. Deprem, yangın gibi afet durumlarında bina tahliyesini hızlı bir şekilde yapmalıdır. Binada otopark varsa, giriş yapan araçları kontrol etmeli ve kayıt tutmalıdır. Delta vip güvenlik hizmetlerimiz, özel güvenliğin önemi, personelin görevleri hakkında daha detaylı bilgi ve hizmet almak için iletişim numaramız veya mail adresimizle bize ulaşabilirsiniz.

Özel Güvenlik Personeli Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Özel güvenliğin önemi olduğu kadar şartları da bulunmaktadır. Personel olmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. En az ilkokul veya ortaokul mezunu olma şartı aranır. Ancak bazı özel firmalar veya işverenler daha yüksek eğitim seviyelerini tercih edebilirler. Adli sicil kayıtlarının temiz olması gerekir. Ciddi suçlara karışmamış olmanız önemlidir. Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi devam ediyorsa, askerlik görevini tamamlamış veya askerlikten muaf olmuş olmaları gerekmektedir.

Adayların fiziksel ve zihinsel sağlık koşullarının uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle sağlık muayenesinden geçmek gerekebilir. Belirli bir yaş sınırı bulunabilir. Sınır genellikle 18 ile 45 yaş arasında değişebilir. Başvurular ve detaylı şartlar İçişleri Bakanlığı’nın belirlediği yönetmeliklere göre değişebilir. Çalışırken belirli eğitim ve sertifikasyon gereksinimlerinin de yerine getirilmesi zorundalardır.

whatsapp
telefon